7 клас.
Урок №___
Тема: Додавання і віднімання
многочленів.
Мета: Формувати
уміння і навички додавання і віднімання многочленів. Вчити записувати
многочлени в стандартному вигляді, зводити подібні члени многочлена, визначати
його степінь. Розвивати логічне мислення учнів. Виховувати увагу і активність.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
ноутбук, проектор, екран.
Епіграф: Математика
– це мова плюс міркування. (Р. Фейнман)
I. Психологічний настрій.
Добрій день діти!
Подивіться яке сонечко!
Сонечко світить для
тих:
Хто вже прокинувся і готовий працювати
Хто гарно почувається
Хто прагне навчитися
нового
Хто виконав домашнє
завдання.
II.
Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
Запишіть в зошит число, класна
робота.
Тема сьогоднішнього уроку
«Додавання і віднімання многочленів».
Многочлени – це фундамент, на якому
розміщена велична будівля алгебри. Дії з
многочленами знаходять широке вживання при розв’язанні різного роду вправ як в 7 класі, так і в старших класах. Сьогодні ми з вами вивчимо
як додаються та віднімаються многочлени, а також повторимо матеріал, вивчений
раніше, який буде потрібний нам на уроці. При цьому будьте уважні, культурні,
ввічливі один з одним.
Тема “Многочлени” - дуже
важлива в алгебрі. Над нею працювали
багато учених . У 1799 р. німецький вчений Гаусс довів основну теорему алгебри многочленів з комплексними
коефіцієнтами, в кінці XVIII ст. французький математик Безу довів основну
теорему многочленів з дійсними коефіцієнтами. А ви сьогодні, з моєю допомогою,
знайдете алгоритм додавання та віднімання многочленів.
Найперше, що
зробимо – повторимо раніше вивчений матеріал.
III. Актуалізація
опорних знань учнів
1. Опитування:
Гра «Ти –
мені, я – тобі»
• Дайте
визначення одночлена?
• Який одночлен
називається одночленом стандартного вигляду?
• Як називається
числовий множник в одночлена?
• Що ми
називаємо многочленом?
• Який многочлен є многочленом стандартного вигляду?
• Як знайти
степінь одночлена? Многочлена?
• Як називаються
доданки, що мають одну і ту ж буквену частину?
2. Перевірка виконання домашнього завдання.
(Якщо нема запитань , то фронтально, відповіді на
екрані.)
Або № 380
Прокоментувати хід розв’язання вправ д.з. у вигляді алгоритму:
• Перемножити
одночлени
• Звести подібні
доданки
• Записати в
порядку спадання степенів змінних:
Б) 4х-11ху-3у
Г) 4с3-с2+2
е) –х4+4х3
ж) –х5-6х4
№ 395
• Звести подібні
доданки
• Спростити
вираз
• У отриманий
вираз підставити потрібне значення
151866
(12х2-9х5+15)
-125
(-4у3-у4)
-900
(-а3в3-10ав)
(правильні відповіді – на слайді)
Відповісти на запитання учнів.
3.Виконайте усно:
(новий слайд)
Який з виразів є многочленом:
а) 2x - 3; б)
37am2; в) x2
- 3x + 5; г) -21?
Назвіть многочлен стандартного вигляду:
а ) 2х - 3а - 5
б ) а2 – х5 - 3а2 в) 5х -2х + а5
Укажіть степінь многочлена відносно змінної х
а )2ах-3а +5
б )х3-- х5 +4х в )2х3у –х2у2
-78с г )у5 –а3у
IV. Вивчення
нового матеріалу.
Сьогодні ми вже згадували Гауса, Безу, а я хочу ,щоб
і ви також відчули себе дослідниками і відкривачами нового.
Зверніть увагу на
екран.
Ваше завдання: Обчислити периметр трикутника
зображеного на екрані.
Складіть вираз для обчислення периметра і
спростіть його.
Що потрібно зробити, аби знайти периметр трикутника?
Знайдіть периметр трикутника.
Р = (2с -а) + (m + n) + (2c - n)
Які знання потрібні для обчислення периметра заданого
трикутника?
(2с - а) + (m + n) + (2c - n) = 2c -а + m +n + 2c -n
= 4c - а + m.
У вигляді чого дані величини сторін нашого
трикутника? (у вигляді многочленів)
Яку дію виконували при обчислення периметра?
(додавання многочленів)
Спробуйте сформулювати алгоритм додавання
многочленів.
А тепер зробимо ще один крок: Окрім додавання многочленів, ми навчимося їх
віднімати.
Знайдіть різницю многочленів. Як ви вважаєте, як це
виконати?
(6ab3 -2b) - (11ab3 -3 - 2b) =
6ab3 - 2b -11ab3 + 3 + 2b =
6ab3 - 11ab3 + 3 = (6-11)ab3
+ 3 = -5ab3 + 3
Складаємо разом
алгоритм додавання і віднімання многочленів.
1. Розкрити
дужки
2. Звести
подібні доданки
На сторінці 91 вашого підручника є правила додавання
та віднімання многочленів, давайте ми їх зараз прочитаємо, а вдома ви їх
вивчите.
А щоб краще запам’ятати подивіться на екран:
Перед дужкою бачу +
Помилитися не боюсь
Знаки в дужках залишаю
Значить, правило я знаю
Мінус зустрінеться
Будьте обережні.
Знаки замінюються –
Всі на протилежні
V. Розв’язування
вправ.
Діти, а ми продовжуємо наш урок і здається прийшов час застосувати наші знання на практиці
Робота в парі:
Варіант – 1
Завдання:
розв’яжіть обидва приклади і знайдіть
різницю відповідей.
1 учень:
Спростити вираз: 5а + (а – 12) +
12 = ?
2 учень: Спростити
вираз: 15 + (3а – 15) + 2а = ?
(відповідь прикладу №-1) – (відповідь прикладу №-2) =
?
Варіант – 2
Завдання: розв’яжіть
обидва приклади і знайдіть суму
відповідей.
1 учень: Спростити
вираз: 12b + (5 – 15b) – 5 = ?
2 учень: Спростити
вираз: 11 + (4b – 11) – 9b = ?
(відповідь прикладу №-1) + (відповідь прикладу №-2) =
?
Варіант – 3
Завдання:
розв’яжіть обидва приклади і знайдіть
різницю відповідей.
1 учень: Спростити
вираз №-1: 6c + (9 – 10c) – 9 = ?
2 учень: Спростити
вираз №-2: 12 + (4c – 12) + 2c = ?
(відповідь прикладу №-1) – (відповідь прикладу №-2) =
?
Варіант – 4
Завдання:
розв’яжіть обидва приклади і знайдіть
суму відповідей.
1 учень: Спростити
вираз №-1: 5х – (17х – 3) 3 = ?
2 учень: Спростити
вираз №-2: 3х – (5 – 7х) + 5 = ?
(відповідь прикладу №-1) + (відповідь прикладу №-2) =
?
Перевірка правильності розв’язання по слайду:
• Варіант 1 6а-5а=а
• Варіант 2 -3b+(-5b)=-8b
• Варіант 3 -4c-6c= -10c
• Варіант 4 -12х+10х=-2х
Далі працюємо
колективно :
1. Нехай
A = 3x2 – xy + y2;
B = 2x2 - xy;
C = x2 - y2.
Складіть і
спростіть вираз A – B + C.
2. Впишіть
між дужками пропущений знак "плюс" або "мінус":
a) a3 – 4а2 + a – 4 = (a3
- 4a2) ? (a-4)
б) a3 - a2b – ab - b3 + 1 = (a3
- b3) ? (a2b + ab -
1)
Фізкультхвилинка.
А тепер всі
дружно встали!
Руки вгору ми
підняли
В сторони,
вперед, назад
Обернулись
вправо, вліво
І ще раз
вперед, назад.
Математику
любить
З математикою
дружіть.
Знаки всі ви
вивчайте
Там, де треба
підставляйте!
+, коли
додавання
- - віднімання
Дякую за
старання!
3. Знайдіть суму та різницю многочленів, зведіть до
стандартного вигляду.
№ 404(а, б),
406(б), 409 (г)
4. Назвіть многочлен, який необхідно записати в
другому стовпці, аби його сума з першим дорівнювала многочлену, записаному в
третьому стовпці.
Відповідь
5x+1 2x+3a 9x-3
2x2+x+3 -2x2+x 2x+3
a3–3a2b-5b3 -2x2+x a3–3a2b-5b3
x2+5y-y3 -x2–5xy+y3 0
a2–2ac-c2 4ac+2c2 a2+2ac+c2
2x+3a -2x+2y-a 2y+2a
VI. Домашнє завдання.
Вивчити правила додавання і віднімання многочленів. § 11
Розв’язати: №№ 403 (б, в), 405 (а), 407
Дод. Завдання: № 409 (б)
VII. Оцінювання. Підведення підсумків.
• Що вивчили?
• Що нового
дізналися?
• Що вийшло?
• Що не вийшло?
• Чи є ще до
чого прагнути?
• Чи досягли
мети уроку?
VIII. Рефлексія
Змалюєте смайликом своє відношення до уроку і
настрій:
Дайте оцінку своєї роботи на уроці:
- зрозумів, але потрібна допомога
- зрозумів все;
- зрозумів і можу надати допомогу
товаришам.
Немає коментарів:
Дописати коментар